23. července 2024             
  Zahr. a krajinářská architektura
  Inspirace
  Realizované projekty   On-line poptávka
Zahradní a krajinářská architektura


Zahrada

Zahrada jako soukromý a nezaměnitelný prostor by měla především sloužit svým majitelům tak, aby se v ní cítili dobře a  aby plnila funkci odpočinkového a relaxačního prostředí.
Zahrada je rovnocenným partnerem domu, se kterým by měla tvořit dokonalý soulad. Harmonie a souladu  nelze docílit bez návaznosti na okolní krajinu.
Aby zahrada  působila uceleným a harmonickým dojmem a nebyla skladištěm rostlin či stavebnicí z mnoha druhů kostek,  je nutné její pečlivé plánování.

Proč je projekt důležitý?

Kvalitní zahrada začíná u projektu. Navrhnout  kvalitní okrasnou zahradu je podobně náročné jako navrhnout dům. Zatímco stavební architekt buduje neživé dílo, zahradní architekt pracuje se živým materiálem a jeho dílo se vyvíjí i nadále, dlouhé roky po předání zahrady majiteli.

Jistě máte vlastní představy o tom, jak by vaše zahrada měla vypadat, co všechno by vaše zahrada měla splňovat. Máte děti? Pejska? Baví vás zahradničení, nebo naopak nemáte příliš mnoho času, abyste se zahradě věnovali? Chcete mít v zahradě místo pro posezení, místo pro dětské hry, bazén či jezírko?
Pokud jste se už o zakládání či úpravu zahrady sami pokoušeli, jistě jste zjistili, že je to finančně velmi náročné. Pořízení projektu zahrady se sice zpočátku možná jeví jako nákladnější řešení, ale ve výsledku vám ušetří mnohé zbytečné výdaje za opakované sázení a opravování.

 

              


Faktory ovlivňující návrh zahrady

Projekt zahrady zohledňuje velké množství faktorů. Jednak se opírá o představy a povahové vlastnosti majitele zahrady, jednak respektuje polohu a velikost pozemku, klimatické a půdní podmínky, architekturu domu, provozní vztahy a především odráží přímý vztah k okolní krajině tak, aby zahrada vytvořila jednotný celek s obydlím a okolím.

Respektování návaznosti zahrady na okolní krajinu

Při návrhu zahrady není možné zapomenout na prostředí, ve kterém se zahrada nachází. Návrh může být stylizován mnoha různými způsoby, ale údržba zahrady je mnohem snazší, odpovídá-li danému prostředí. Návrh zahrady se odvíjí od pocitu, kterým na vás dané stanoviště působí.

Přirozené výsadby

Většina majitelů zahrad ráda zaplňuje, někdy až přehušťuje své pozemky různými cizokrajnými rostlinami, které na ně vůbec nepatří. Důsledkem je pak obtížná údržba, zvýšené finanční výdaje za opakované sázení a opravy. Nejde o to , že je nutné zahradu osázet jen domácími druhy rostlin, ale je dobré najít vhodný kompromis a spíše se snažit o výběr druhů odpovídajících svým charakterem duchu místa.

Jak se projekt vyvíjí

Zpracování projektu trvá přibližně měsíc, záleží na náročnosti požadavků majitele a také na rozloze řešeného území. Většinou probíhají nejméně tři konzultace. Po první konzultaci, na místě realizace zahrady, je vypracována studie řešení ve dvou až třech variantách, při druhé konzultaci vybereme společně tu variantu, která nejlépe vyhovuje vašim představám a na jejímž základě bude zpracován konečný projekt.


Projektová dokumentace obsahuje:

  • výtvarný návrh
  • osazovací a vytyčovací plán
  • perspektivní pohledy
  • průvodní zprávu s detailním rozborem navrhovaného řešení
  • údržbový plán
  • kalkulaci nákladů na založení zahrady

 Realizace a údržba zahrady

Spolupracuji s realizační firmou, která je schopna pokrýt kompletní realizaci zahrady od sadových úprav, závlahového systému až po veškeré stavební prvky. Pokud se rozhodnete pro realizaci, v další fázi následuje konzultace se zástupci realizační firmy, kde se společně dohodneme na etapizaci prací, jednotlivých detailech realizace a konečné kalkulaci nákladů. Součástí projektové dokumentace je také autorský dozor při realizaci.

Pokud nemáte možnost o zahradu pečovat sami, je možné dohodnout se přímo s realizační firmou, která je schopna zajistit i údržbu zahrady.


Myslete na projekt zahrady už v zimě

Pokud jste se rozhodli, že chcete realizovat vaši zahradu, je dobré pamatovat na zadání zpracování projektu v dostatečném předstihu. Ideálním obdobím je zima, protože ustávají veškeré sadovnické práce a na plánování je nejvíce času.

Více               

23. srpna 2008
Květinové záhonyElektronický zpravodaj...
Chcete-li od nás dostávat akuální informace, zadejte zde Váš email:
Hledání na stránkách...

Pokročilé hledání[ O nás | Nabídka služeb | Zahrada | Květinová výzdoba | Reference | Napište mi | Hledání | Kontakt ]